Strona główna Aktualności Spotkanie Rad Powiatowych Izby Rolniczej w Opolu

Spotkanie Rad Powiatowych Izby Rolniczej w Opolu

Rada powiatowa

Szacowanie szkód łowieckich oraz nowości na rynku ubezpieczeń rolniczych były najważniejszymi tematami ubiegłotygodniowego wspólnego posiedzenia Rad Powiatowych Izby Rolniczej w Opolu.

Najistotniejsze problemy w szacowaniu szkód przedstawił Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz. Podkreślał, że koła łowieckie nie mogą podważać protokołu sporządzonego w obecności przedstawicieli izb rolniczych. Jeśli tak się stanie, rolnik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Problem szkód łowieckich jest jednym z najważniejszych dla rolnictwa na Opolszczyźnie ze względu na wzrastającą liczbę dzikich zwierząt. Izba Rolnicza w Opolu już od kilku lat prowadzi działania zmierzające do wypracowania najlepszych relacji między rolnikami i myśliwymi. Organizowane są spotkania z pracownikami nadleśnictw prezentujące metody ochrony upraw oraz prawne aspekty działania w przypadku wystąpienia szkód. Aktywność izby rolniczej została doceniona przez łowczych. Przewodniczący ZO PZŁ w Opolu Wojciech Plewka wręczył prezesowi IR w Opolu Herbertowi Czaji podziękowania od koła łowieckiego.

Rada powiatowa

Rolnicy zapoznali się także z informacją dotyczącą nielegalnego handlu paliwami. W ostatnich dnia ponowie pojawiły się doniesienia o działających w naszym kraju grupach sprzedających rolnikom paliwo sprowadzane nielegalnie i bez opłaconego podatku VAT. Izby Celne i Skarbowe apelują do rolników o zachowanie wszelkich środków ostrożności, ponieważ to docelowi odbiorcy mogą zostać karne obciążeni kosztami fiskalnymi. Ponadto, kupowanie paliwa z niesprawdzonych źródeł może wiązać się z uszkodzeniem wysokosprawnych silników i utratą gwarancji na maszyny rolnicze. Informację o nielegalnym obrocie paliwami przedstawiła Magdalena Stebnicka z firmy Petrol.

Rolnicy zapoznali się również z nowościami na rynku ubezpieczeń majątkowych – ustawy oraz produkty. Ofertę przedstawił Paweł Warunek  Z-ca Dyrektora BR „TUW”. Wysłuchano również prezentacji pt. „PROW 2014 – 2020 i wynikające z niego wymogi”. Aktualną sytuację w płatnościach bezpośrednich, rolnośrodowiskowych wyjaśnił Marek Wróbel,  Z-ca Dyrektora OR ARiMR w Opolu.

Posiedzenie Rad Powiatowych odbyło się 29 października w Krzanowicach.