O  zmianę terminu rozpoczęcia wysiewu nawozów azotowych mineralnych wnioskuje do ministerstwa rolnictwa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Obecnie termin jest bezwzględnie określony kalendarzowo na 1 marca. Rolnicy proszą jednak o umożliwienie wcześniejszego rozpoczęcia tych prac ze względu na sprzyjające warunki pogodowe.

W części zachodniej Polski, zima miała łagodny przebieg – brak okrywy śnieżnej, długotrwałych i silnych mrozów. Od dwóch tygodni w Polsce na terenach zachodnich istnieją warunki na intensyfikację wiosennych prac polowych z temperaturami przekraczającymi w ciągu dnia 10ºC.

Sytuacja ta sprawiła, że rośliny ozime wznowiły wegetację i konieczne jest zasilenie ich składnikami pokarmowymi, jednak uniemożliwiają to nałożone terminy. Szczególne dotyczy to rzepaku ozimego, który ma duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, a najbardziej na azot, który należy zastosować wcześnie, aby roślina mogła odpowiednio wzrastać, a jego brak obniży plon. Brak jest przeciwwskazań agrotechnicznych do przeprowadzenia zabiegu nawożenia (pola nie są zalane, zamarznięte i nie ma okrywy śnieżnej), jednak data 1 marca ustanowiona przepisami uniemożliwia wysiew nawozów.

Należy więc dostosować przepisy prawne w tym zakresie. Biorąc to pod uwagę, Zarząd KRIR zawnioskował o zmianę przepisów dotyczących terminów stosowania mineralnych nawozów azotowych i wprowadzenie odstępstwa, jeśli w danym roku wystąpi opisana wyżej sytuacja pogodowa.

źródło: KRIR