Strona główna Aktualności Przepisy utrudniają zakup ziemi młodym rolnikom. Izby interweniują

Przepisy utrudniają zakup ziemi młodym rolnikom. Izby interweniują

1055
0

Izby Rolnicze zwrociły się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zainicjowanie zmian legislacyjnych mających na celu stworzenie młodym rolnikom możliwości skorzystania z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zainteresowanie skorzytsaniem z programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” jest duże, jednak przepisy regulujące sprzedaż ziemi są niespójne w tym obszarze.

Sprawę omawiano już podczas 15. Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbyło się 25 listopada 2014 r., uczestniczyli w nim również przedstawiciele Izby Rolniczej w Opolu. Zarząd KRIR w dniu 16 grudnia 2014 r. zwrócił się do ministerstwa rolnictwa w kwestii problemu z dostępnością zakupu gruntów z zasobu ANR dla młodych rolników.

W obecnym stanie prawnym dotyczącym pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, Agencja Nieruchomości Rolnych może zastrzec m.in., że w przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego. Chodzi o osoby zamierzające powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają oni miejsce zamieszkania w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiana do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. określiła definicję rolnika indywidualnego jako osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Ponadto osoba taka musi posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzić przez ten okres osobiście gospodarstwo.

Wobec powyższych przepisów, młodzi rolnicy, którzy skorzystali z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” i chcą zakupić lub powiększyć swoje gospodarstwo, nie mają możliwości skorzystania z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ponieważ nie spełniają wymogów określonych w definicji rolnika indywidualnego w rozumieniu ustawy. Przepisy te wydają się niespójne z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania.

„Ułatwianie startu młodym rolnikom” jest objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Premię dla młodego rolnika można przeznaczyć, m.in. na zakup ziemi.