Strona główna Aktualności Polskie izby jednym głosem o fatalnej sytuacji rolnictwa

Polskie izby jednym głosem o fatalnej sytuacji rolnictwa

985
0

Natychmiastowa interwencja na rynkach rolnych jest konieczna. Takie wspólne stanowisko rolników wypracowano podczas konferencji rad powiatowych polskich izb rolniczych w Toruniu. Uzgodniono również listę priorytetowych problemów do rozwiązania przez nowy rząd. Wśród nich znalazły się szkody łowieckie, sprzedaż bezpośrednia, handel gruntami i ochrona własności prywatnej.

Konferencja pod hasłem „Sytuacja ekonomiczno-społeczna w rolnictwie i na obszarach wiejskich – wyzwania dla samorządu rolniczego na najbliższą przyszłość” zebrała najważniejsze problemy, które zajmowały izby w ostatnich latach, jednak nie doczekały się ustawowego wsparcia lub wystarczającej interwencji rządu.

Rolnicy byli zgodni, że konieczna jest pilna i skuteczna interwencja na podstawowych rynkach rolnych, głównie na rynku wieprzowiny i mleka. Musi poprawić się opłacalność produkcji, a pozycja rynkowa krajowych producentów rolnych wymaga wzmocnienia.

„Patrząc na sytuację rolnictwa oceniamy, że coś tu nie gra. Działania administracji rządowej odczuwaliśmy dotychczas głównie jako wzmożone kontrolowanie rolników na każdym etapie ich działalności. Każdy poziom zarządzania rolnictwem unika odpowiedzialności zrzucając winę na szersze rynki europejskie i światowe. Gdy u nas źle się dzieje, ceny spadają, okazuje się, że w krajach „starej unii” wzrasta produkcja. Pytałem o to poprzednich ministrów rolnictwa, podkreślając, że Polska nie może poddać branży rolniczej i spożywczej, bo będziemy zdani na importowaną żywność, a to będzie oznaczało przegraną bitwę”, mówi prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja.

W ocenie izb rolniczych ceny wieprzowiny spadły poniżej poziomu opłacalności produkcji. „Rolnikom nic nie zostaje. Minister rolnictwa ma wszelkie narzędzia, by zabezpieczyć polski rynek. Nie mówimy, żeby uszczelniać granice, ale jest wiele pomysłów podsuwanych przez samych rolników. Priorytetem powinno być uruchomienie przedstawicieli ministerstwa w kontrolowaniu rynku. Agencja Rynku Rolnego ma warunki by uruchomić skup interwencyjny i przechowywanie mięsa. I to jest zadanie rządowe”, dodaje Herbert Czaja.

Ponadto, wskazano na potrzebę zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w celu usunięcia nierównego traktowania podmiotów uczestniczących w obrocie ziemią i zapewnienia konstytucyjnej ochrony praw własności.

Rolnicy domagają się również pilnej zmiany Prawa Łowieckiego w zakresie szkód łowieckich dla zapewnienia właściwej i skutecznej ochrony interesów ekonomicznych rolników –  także w związku z niezrealizowanym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 roku, dotyczącym niezgodnością z Konstytucja RP art. 27, który w obecnym kształcie nie zapewnia odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela nieruchomości.

Izby oczekują również skutecznego a nie pozornego ułatwienia tzw. sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych. Rolnicy chcą jednoznacznego zdefiniowania pojęć związanych ze sprzedażą bezpośrednią produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz faktycznego a nie pozornego ułatwienia w przetwórstwie i sprzedaży produktów pierwotnych i przetworzonych w gospodarstwie.