Politechnika Opolska promowała kierunki uruchomione w Kędzierzynie-Koźlu, w tym – systemy biotechniczne na Wydziale Inżynierii Systemów Technicznych. Prezentacja oferty związanej z kształceniem przyszłych specjalistów dla rolnictwa odbyła się  w niedzielę, podczas pikniku z funduszami europejskimi w Kędzierzynie-Koźlu. Ciekawostką stanowiska opolskiej uczelni była chińska kaligrafia wykonywana przez praktykantki z Instytutu Konfucjusza przy politechnice. 

Systemy biotechniczne to kierunek dedykowany osobom, które są zainteresowane pracą w rolnictwie, kombinatach rolniczych oraz agencjach rolniczych i przetwórstwie – mówi dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak, profesor Politechniki Opolskiej. Nowe oferty kształcenia są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Po ukończeniu tych studiów młodzież zyskuje uprawnienia, by przejąć gospodarstwa rodziców ze wsparciem unijnym. Zwiększają się również szanse na zatrudnienie w opolskich firmach przetwórczych – dodaje naukowiec. 

Jesienią 2016 rozpoczął się pierwszy rok kształcenia na dwóch nowych kierunkach Politechniki Opolskiej. W zagłębiu opolskiego przemysłu chemicznego – Kędzierzynie-Koźlu. 

Ten kierunek jest skierowany do młodych osób, które chcą kontynuować naukę i poszerzać wiedzę dotyczącą nowoczesnego rolnictwa.

Na kierunku znajdują się zagadnienia dotyczące: stosowania nawozów chemicznych, probiotechnologii w rolnictwie, kształtowania środowiska naturalnego, najnowszych systemów agrotechnicznych, systemów informacji przestrzennej, zastosowania dronów, najnowszych technologii, które stosowane są również w rolnictwie. 

Kierunek jest umiejscowiony w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, w dyscyplinie inżynieria rolnicza. Studenci muszą odbyć 15 tygodni praktyki zawodowej. Będą się one odbywały w zakładach produkcyjnych branży rolno-spożywczej. 

Podstawowa baza dydaktyczna zostanie zlokalizowana w siedzibie wydziału przy ulicy Kozielskiej 16 w Kędzierzynie-Koźlu. Powstanie tam laboratorium chemiczno-biochemiczne, w którym studenci poznają podstawy chemii, mikrobiologii, ale zdobędą też umiejętności analityczne.