Strona główna Aktualności Na Politechnice Opolskiej o mikroorganizmach

Na Politechnice Opolskiej o mikroorganizmach

1290
0
Na Politechnice Opolskiej o mikroorganizmach

Katedra Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej przy współpracy z Izbą Rolniczą w Opolu zorganizowała (22.03) konferencję naukową: „Opolskie spotkanie z mikroorganizmami, światowy dzień wody”.

W programie znalazły się wykłady o biologizacji jako szansie na jakość i stabilny rozwój rolnictwa. Profesor Katarzyna Szwedziak przedstawiła stan prac naukowych z zakresu wykorzystania pożytecznych mikroorganizmów w rolnictwie realizowanych przez pracowników naukowych Politechniki Opolskiej. O wykorzystaniu preparatów mikroorganicznych do poprawy struktury gleby w uprawach mówiła Edyta Dohner z Politechniki Opolskiej.

Izba Rolnicza w Opolu od kilku lat zaangażowała się w prace badawcze i popularyzowanie mikroorganizmów w odbudowie potencjału gleby. Jak pokazują prace naukowe, zahamowanie procesów gnilnych i większa dbałość o kondycję gleby to najważniejsze zadania nowoczesnego rolnictwa.

Eksperci są zdania, że nie zostanie osiągnięty optymalny poziom żyzności gleby i odporności roślin, jesli nie zostaną wzmocnione procesy biologiczne w glebie. Złą jakość gleby, potwierdzoną między innymi badaniami Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, należy zmienić przywracając jej równowagę biologiczną.

Technologia Efektywnych Mikroorganizmów (EM) pojawiła się po raz pierwszy w uproszczonej formie w 1968 roku. Jej pierwotnym, podstawowym celem była poprawa jakości zbiorów oraz opracowanie środków zaradczych mających zapobiegać problemom związanym z produkcją rolną. W praktyce na wiekszą skalę zastosowano ją w 1980, między innymi dzięki badaniom japońskich uczonych. Wykazali oni, że kombinacje mikroorganizmów są w stanie przyczynić się do regeneracji składu biologicznego gleby.