Strona główna Aktualności Opolski samorząd rolniczy akceptuje projekt płatności bezpośrednich. Wnosi jednak uwagi

Opolski samorząd rolniczy akceptuje projekt płatności bezpośrednich. Wnosi jednak uwagi

930
0

Izba Rolnicza w Opolu pozytywnie zaopiniowała projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020, chociaż zgłosiła również kilka uwag. Zarząd izby wnioskuje, by w toku podejmowanych działań związanych z przygotowaniem zasad przyznawania  płatności obszarowych został wprowadzony wariant B płatności. Zdaniem izby, wydaje się on najbardziej równoprawny i sprawiedliwy, a przede wszystkim skierowany do szerokiego grona aktywnych rolników.

Izba ma jednak wiele wątpliwości, które powinny stanowić podstawę do wystąpienia z postulatami w ramach prowadzonych konsultacji. Zgłoszono między innymi wniosek utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA) w gospodarstwach nie od 15 ha a od ponad 30 ha.

Izba Rolnicza w Opolu proponuje także zmniejszenie lub zniwelowanie poziomu sankcji  nałożonych  dla rolników, za niespełnienie wymogów zazielenienia szczególnie w pierwszym roku jego wdrażania. W ocenie izby konieczne jest też ustalenie szczegółowego wykazu roślin wysokobiałkowych do płatności związanych z produkcją.

Samorząd rolniczy województwa opolskiego proponuje też rozszerzenie wsparcia pomocy do owoców miękkich o producentów porzeczek oraz uszczegółowienie kryteriów wspólnego rozliczania się z praktyki EFA rolnikom, których gospodarstwa znajdują się w bliskiej odległości.

Do postulatów dołączono również uszczegółowienie kryteriów jakie powinien spełnić Beneficjent w celu otrzymania pomocy do produkcji buraków cukrowych.

Zwrócono uwagę na konieczność zaliczenia  do  obszarów EFA ogrodów przydomowych będących w posiadaniu rolnika, co pozwoli na ich włączenie do powierzchni  zazielenienia i tym samym poszerzy katalog elementów spełniających kryteria utrzymania obszarów proekologicznych oraz ustalenia dla tego elementu  współczynnika konwersji i ważenia w celu uwzględnienia tego obszaru do wartości środowiskowej.

Uwagi do projektu płatności bezpośrednich zostały zgłoszone na prośbę Krajowej Rady Izb Rolniczych, która zwróciła się do samorządów rolniczych w regionach o przedstawienie swoich sugestii.