Strona główna Aktualności Opolscy rolnicy z oficjalnym stanowiskiem u wojewody

Opolscy rolnicy z oficjalnym stanowiskiem u wojewody

935
0

Opolscy rolnicy przekazali władzom regionu oficjalne stanowiska organizacji rolniczych dotyczące pogarszającej się sytuacji w branży. Rolnicy oczekują szybkiej reakcji rządowej w takich sprawach jak spadające ceny wieprzowiny, załamanie na rynku warzyw i owoców, astronomiczne ceny ziemi uprawnej.

W piątek organizacje rolnicze skupione w Porozumieniu Rolników Opolszczyzny w składzie: Izba Rolnicza w Opolu, Opolski Związek Rewizyjny RSP w Opolu, Związek Śląskich Rolników, Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, Opolski Związek Producentów Rolnych w Opolu przedstawiły Wicewojewodzie Antoniemu Jastrzembskiemu dramatyczną sytuację poszczególnych branży rolniczych.

Rolnicy podkreślali, że bezskuteczne oczekiwanie na poprawę sytuacji pobudza ich do chęci wyjścia na ulicę i organizowania strajków tak, jak to robią górnicy.

spotkanie 2Oficjalne stanowisko orgzanizacji rolniczych wylicza kilka najważniejszych problemów, w tym trudną sytuację producentów trzody spowodowaną wystąpieniem wirusa ASF w Polsce i wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Z kolei producentom mleka grożą kary za nadprodukcje, a producenci nastawieni na produkcję roślinną ponoszą ogromne straty z tytułu szkód wyrządzonych przez dziki.

Poruszono także problem sprzedaży zakup ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych przez obecnych dzierżawców w pierwszeństwie nabycia. Dotyczy to dzierżawców, którzy zgodzili się wyłączyć z dzierżawy 30% gruntów do sprzedaży w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych.

Wicewojewoda wyraził przychylne stanowisko w sprawie stałych spotkań i szukania na bieżąco rozwiązań problemów dotykających opolskich rolników.

Niezależnie od opolskiego spotkania, Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zrzesza wszystkie samorządy rolnicze, skierowała do Rady Ministrów apel o natychmiastową interwencje w najważniejszych dla rolnictwa sprawach. Wymieniono spadek opłacalności produkcji wieprzowiny, trudności ze zbytem warzyw i owoców oraz kary za nadprodukcję mleka. KRIR podpowiada kilka konkretnych rozwiązań, włącznie z rekompensatami za straty spowodowane chorobami zwierząt oraz negocjacjami finansowymi z UE.