Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przeanalizował skutki zapowiedzianego przez rząd obniżenia podatku VAT do zera od nawozów i z 23% do 8% od paliw. Okazało się, że dla rolników tzw. vatowców rozwiązania te nie będą korzystne. Samorząd rolniczy napisał w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

Izby rolnicze zauważają, że znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT.

Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych.

KRIR-MR-37-2022 VAT od nawozów i paliw odpowiedź MRiRW KRIR-MR-37-2022 VAT od nawozów i paliw do MRiRW