Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel i Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz [fot. Krajowa Rada Izb Rolniczych]

Blisko 200 rolników z całej Polski wzięło udział w 5. Konferencji Samorządu Rolniczego pt. „Aktualna sytuacja w rolnictwie: rolnictwo i obszary wiejskie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Zaproszony na spotkanie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel przedstawił informację o aktualnych pracach toczących się w resorcie rolnictwa. Omówiono też strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

Wśród zgłaszanych przez rolników problemów najczęściej powtarzała się sprawa ubezpieczeń rolniczych oraz afrykańskiego pomoru świń. Minister zapewnił, że reforma sytemu ubezpieczeń rolniczych wejdzie w życie od początku 2017 r. Podtrzymał również wcześniejszą deklarację o potrzebie stworzenia państwowej firmy ubezpieczeniowej. W sprawie programu pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF wciąż trwają negocjacje z Komisją Europejską.

Wiele uwag dotyczyło kłopotów ze szkodami wyrządzonymi przez dziki. Ponadto, zgłoszono wniosek o likwidację ministerstwa środowiska i przyłączenie go do resortu rolnictwa.

Wśród zadań na 2017r. minister wymienił nową ustawę o samorządzie rolniczym. Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, izby rolnicze powinny odgrywać na wsi znacznie większą rolę niż dotychczas, mogłyby np. przygotowywać rolników do zawodu.

W ocenie szefa resortu rolnictwa, izby mogłyby przejąć część zadań i wspólnie je realizować, szczególnie na poziomie województw i powiatów.

źródło: KRIR