KOWR powstaje z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego. Nowa instytucja przejmuje wszystkie zadania realizowane do tej pory przez ANR oraz część zadań będących dotychczas w gestii ARR.

– W Polsce będziemy mieli system dwóch agencji rolnych. Pierwsza − agencja płatnicza, która będzie realizowała zadania Wspólnej Polityki Rolnej. Druga instytucja, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego działalność będzie polegała na wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz podejmowaniu interwencji ze środków krajowych. Jest to między innymi odpowiedź na plany Unii Europejskiej o stopniowym ograniczaniu wsparcia w ramach WPR do 2030 r. − poinformował minister Krzysztof Jurgiel.

Głównym celem ustawy jest ograniczenie funkcjonujących dotychczas agencji rolnych do jednej agencji płatniczej, którą pozostaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz utworzenie jednostki odpowiedzialnej za zadania w zakresie programowania rozwoju polskiej wsi i gospodarowania nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Na czele Ośrodka stoi Dyrektor Generalny KOWR, którym został Witold Strobel. Na jego wniosek minister rolnictwa powołał 4 zastępców oraz wręczył nominacje 17 dyrektorom oddziałów terenowych. Dyrektor Generalny KOWR może tworzyć filie oddziału terenowego, na wniosek dyrektora oddziału terenowego.

Jednostkami organizacyjnymi KOWR są: Biuro KOWR (Centrala) i oddziały terenowe KOWR. Siedzibą KOWR jest Warszawa.

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa od 1 września br. zatrudnionych jest 1998 pracowników, w tym 444 w Centrali KOWR. W oddziałach terenowych KOWR i ich jednostkach organizacyjnych pracować będzie 1554 pracowników.

Szczegółowe informacje o jednostkach organizacyjnych KOWR dostępne są na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: www.kowr.gov.pl.

źródło: MRiRW