Strona główna Aktualności Koniec europejskiego dofinansowania melioracji

Koniec europejskiego dofinansowania melioracji

1138
0

Izby rolnicze zaapelowały do ministerstwa o zabezpieczenie pieniędzy na melioracje w przyszłorocznym budżecie. W ostatnich latach tzw. szczegółowe melioracje były wykonywane i współfinansowane w ramach kilku europejskich programów operacyjnych oraz PROW. W nowej perspektywie finansowej, takiego wsparcia nie będzie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że to marszałkowie województw planują i wykonują zadania melioracyjne. Resort rolnictwa zastrzega również, że nie ma wpływu na lokalizację i zakres tych przedsięwzięć.

Zdaniem rolników, melioracje wodne mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania rolnictwa. Niezbędne jest również utrzymanie finansowania ww. zadań co najmniej na dotychczasowym poziomie. „Ze względu na ograniczenie możliwości współfinansowania zadań z zakresu melioracji wodnych ze środków unijnych, niezbędny jest powrót do zasad finansowania tych zadań, obowiązujących przed 2004 r. i zapewnienie od 2016 roku w budżetach wojewodów całości środków koniecznych do ich realizacji”, piszą izby rolnicze do ministra rolnictwa.

Na początku kwietnia skierowano do Ministra Finansów pismo informujące o zaistniałej sytuacji, w którym zaproponowano, aby w pracach nad projektem budżetu państwa na rok 2016 i lata następne uwzględnić konieczność zwiększenia wysokości środków na inwestycje melioracyjne, planowanych w budżetach wojewodów.

Jedynym źródłem europejskiego finansowania zadań melioracyjnych będą środki polityki spójności na lata 2014-2020 – głównie Regionalne Programy Operacyjne. Jednak finansowanie ze środków polityki spójności będzie ograniczone tylko do projektów z zakresu ochrony przed powodzią i retencji wodnej.

Planowane jest wsparcie na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. Beneficjentem tego działania będą spółki wodne. Poziom pomocy będzie wynosić do 80% kosztów kwalifikowalnych operacji.

źródło : KRIR