Strona główna Aktualności Komisje tematyczne będą pomagały zarządowi izby

Komisje tematyczne będą pomagały zarządowi izby

Traktor

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej w Opolu powołało komisje problemowe, które będą wspierały zarząd w kontaktach z poszczególnymi sektorami rolnictwa.

Komisja Współpracy z Organizacjami Rolniczymi ma podejmować działania związane ze zgłaszaniem uwag do bieżących prac Izby Rolniczej w Opolu, przedstawianiem zarządowi opinii dotyczących projektów uchwał i rozporządzeń MRiRW i lokalnych władz samorządowych. Będzie również przedstawiała Walnemu Zgromadzeniu propozycje kierunków działania Izby oraz analizy dostosowania rozporządzeń i dyrektyw unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Komisja Agroturystyki, promocji produktów rolnych, rodzin i obszarów wiejskich, ma w swoich obowiązkach podejmowanie działań związanych z produktem regionalnym i dziedzictwem kulinarnym, sprzedażą bezpośrednią, propagowaniem alternatywnych źródeł dochodu dla gospodarstw rolnych i promowaniem wykształcenia w rodzinach wiejskich. Ponadto, komisja będzie prowadziła działania związane z opieką zdrowotną i rehabilitacją rolników oraz ich rodzin, współpracą z Lokalnymi Grupami Działania celem rozwoju obszarów wiejskich, współpracą z Uczelniami Wyższymi i współpracą z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz organizacjami społecznymi krzewiącymi kulturę w środowiskach wiejskich.

Powstała również Komisja ds. Gospodarstw Towarowych. W obszarze jej zainteresowań będzie monitorowanie opłacalności,  cen środków do produkcji rolnej oraz cen skupu produktów rolnych, prognozowanie cen i wielkości produkcji na podstawie analizy rynków rolnych, współpraca z podmiotami skupu i przetwórstwa produktów rolnych. Oprócz tego komisja ma współpracować z Federacją Konsumentów oraz związkami branżowymi, Urzędem Ochrony Konsumentów i Konkurencji i Grupami Producentów Rolnych.