Strona główna Aktualności Izby rolnicze za wzmocnieniem systemu monitoringu suszy

Izby rolnicze za wzmocnieniem systemu monitoringu suszy

Jachranka spotkanie izb

Susza i konieczność opracowania nowych metod szacowania strat zdominowała spotkanie zarządów, dyrektorów i księgowych regionalnych izb rolniczych w Jachrance. Przedstawiciele samorządów rolniczych, również Izby Rolniczej w Opolu, byli zgodni, że należy wzmocnić system monitorowania suszy oparty na większej ilość stacji pomiarowych i z wykorzystaniem nowych technologii.

Podkreślono konieczność aktywnego uczestnictwa izb rolniczych w procesie legislacyjnym w Parlamencie, najpilniej dotyczącym nowelizacji Prawa Łowieckiego. Dyskusja dotyczyła również konieczności nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt, współpracy ze związkami branżowymi i zawodowymi w rolnictwie.

W trakcie dwudniowego spotkania 4-5 listopada 2015 r. w Jachrance dyskutowano na temat najpilniejszych problemów rolnictwa. Szczegóły sprzedaży bezpośredniej oraz podatku dochodowego od sprzedaży bezpośredniej przetworzonych produktów rolnych przekazały Aleksandra Szelągowska – Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Barbara Sałata z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu.

Poruszona została również kwestia udziału ekspertów z poszczególnych województw w posiedzeniach ekspertów organizowanych przez Copa-Cogeca. Zarządy podkreśliły konieczność cykliczności takich spotkań, aby odbywały się 2 razy w roku, a co najmniej raz w roku.

W dniu 4 listopada 2015 r. odbył się Piknik Zbożowy sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Zbóż i Przetworów Zbożowych.

źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych