Strona główna Aktualności Izby Rolnicze sugerują zmiany w prawie łowieckim

Izby Rolnicze sugerują zmiany w prawie łowieckim

949
0

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce dostosowania ustawy Prawo łowieckie do obecnej sytuacji prawnej. Zdaniem rady, należy wprowadzić wymagane przez Trybunał Konstytucyjny zmiany uwzględniające kwestie dotyczące szacowania szkód łowieckich.

Od wielu lat straty wyrządzane przez dziką zwierzynę są największym problemem dla rolników. Ustawa była tworzona w innym systemie gospodarczym i nie uwzględnia praw własnościowych. Wypracowane przepisy powinny być satysfakcjonujące zarówno dla rolników, jak i dla Polskiego Związku Łowieckiego.

Między innymi o szkodach łowieckich rozmawiano 25 listopada 2014 r. w Falentach k. Warszawy, gdzie odbyło się 15. Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przyjęto dwie uchwały: w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz w sprawie budżetu Krajowej Rady Izb Rolniczych na 2015 r. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Izby Rolniczej w Opole Herbert Czaja oraz delegat opolskiej izby do KRIR Bogdan Zioła.

W Posiedzeniu KRIR udział wzięli również zaproszeni goście, wśród nich: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk wraz z zespołem, Marek Pirsztuk – Główny Lekarz Weterynarii, Leszek Świętochowski Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk przedstawiła najnowsze informacje dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w związku z czym duża część dyskusji związana była z poszczególnymi działaniami tego programu.

Spora część dyskusji dotyczyła problemu szkód łowieckich. Jest to szczególnie ważna kwestia w woj. podlaskim, gdzie zbyt duża populacja dzika wyrządza nie tylko ogromne szkody, ale jest jest także nosicielem wirusa ASF.