Strona główna Aktualności Izby rolnicze rozpoczynają obchody 20-lecia samorządu rolniczego

Izby rolnicze rozpoczynają obchody 20-lecia samorządu rolniczego

1496
0
20-lecie samorządu rolniczego

Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała konferencję poświęconą historycznej postaci hrabiego Aleksandra Szembeka, pierwszego po odzyskaniu niepodległości w 1918, wielkopolskiego ministra rolnictwa i pierwszego polskiego prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Współorganizatorem spotkania była Izba Rolnicza w Opolu.

Konferencja inaugurowała obchody 20-lecia istnienia izb rolniczych, powołanych ustawą z grudnia 1995 roku. Uroczystości jubileuszowe będą się odbywały we wszystkich izbach rolniczych (opolskie zaplanowano na maj). Z uwagi na uwarunkowania historyczne, wielkopolska izba była gospodarzem pierwszego spotkania.

Izbę Rolniczą w Opolu reprezentował wiceprezes Marek Froelich. Jak powiedział, program konferencji koncentrował się na sprawach rocznicowych i historycznych, jednak w rozmowach kuluarowych pojawiają się zasze tematy aktualne i ważne dla samorządów rolniczych. Między innymi, od kilku lat trwa dyskusja o zakresie kompetencji izb rolniczych. „Ten temat wraca przy każdej sprawie problemowej, którą zajmują się izby. Obecnie najważniejsze tematy to mleczarnictwo oraz kryzys na rynku wieprzowiny. Kiedy szuka się odpowiedzi na pytania z tym związane, środowisko pyta jednocześnie o nasz wpływ, jak możemy to zmienić. Kontakt z nowym ministrem rolnictwa (Krzysztofem Jurgielem) jest łatwiejszy. Już ustalono, że to, co dotąd robiliśmy: opiniowanie przepisów wychodzących z parlamentu, wszystkich ustaw rolniczych po fakcie, ma być zmienione na bezpośredni udział w tworzeniu. Nikt nie chce się za bardzo zgodzić na zmiany w tworach, które są zdaniem parlamentarzystów już dopracowane, a potem my dajemy swoje poprawki. Praktycznie nasze sygestie, które obalają wiele mitów, idą do kosza”, mówi Marek Froelich.

Podczas konferencji wykład o Aleksandrze Szembeku przygotował Paweł Grzesiak z Uniwersytetu Opolskiego. Przypomniał, że Aleksander Szembek dążył do uporządkowania stosunków rolnych i przeciwstawiał się m.in. spekulacyjnym obrotom ziemią poniemiecką. Brał udział w pracach zmierzających do utworzenia Narodowego Stronnictwa Ludowego, które ostatecznie powstało w 1919 r. Partia ta głosząc równouprawnienie ludu oraz uznając go za podstawę i przyszłości narodu starała się jednak zachować na wsi wpływ dworu i plebani oraz przeciwdziałać radykalizacji nastrojów wśród wielkopolskiego chłopstwa.

Szembek był później członkiem komisji, która utworzyła Wyższą Szkołę Rolnicza przy Uniwersytecie Poznańskim, przekształconą w końcu na wydział Rolno-Leśny, dając podwaliny pod powstanie Akademii Rolniczej w Poznaniu.