Strona główna Aktualności Izby rolnicze chcą wzmocnienia spółdzielni

Izby rolnicze chcą wzmocnienia spółdzielni

Wieś

Samorządy rolnicze zwróciły się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych za gospodarstwa wielorodzinne. W obowiązującym prawie brakuje jakichkolwiek preferencji dla spółdzielni produkcyjnych, a zachęca się rolników indywidualnych do tworzenia grup producenckich

Rolnicze spółdzielnie zostały założone przez rolników posiadających gospodarstwa rodzinne. Przez lata na ich podstawie utworzono gospodarstwa towarowe z parkiem maszynowym i magazynami, których mogą używać członkowie tychże spółdzielni. Dzisiaj, kiedy nacisk jest kładziony głównie na tworzenie grup producenckich, stworzone kilkadziesiąt lat wcześniej spółdzielnie rolnicze nie są ujmowane podmiotowo w zakresie powstającego prawa.

Wniosek do ministerstwa to realizacja jednego z postanowień V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Spółdzielnie już wcześniej sygnalizowały konieczność wprowadzania zmian w przepisach. W 2013 roku Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych ogłosił program, w którym określono najważniejsze cele organizacji, w tym, prowadzenie działalności na rzecz doskonalenia funkcjonowania spółdzielczych gospodarstw rolnych w warunkach zmienionych zasad Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz zapewnienie zrzeszonym spółdzielniom i organizacjom spółdzielczym wszechstronnej pomocy w szerokim korzystaniu ze środków przewidzianych w funduszach strukturalnych dla rolnictwa i obszarów wiejskich.

„W działaniach tych celem nadrzędnym jest dążenie do zapewnienia równego traktowania rolniczych spółdzielni produkcyjnych z innymi podmiotami prowadzącymi działalność rolniczą i eliminowanie występujących już dziś i przewidywanych ograniczeń wobec większych obszarowo gospodarstw rolnych. Krajowy Związek będzie podejmował starania o wprowadzenie do prawa krajowego regulacji uwzględniających również specyfikę rolniczej spółdzielczości produkcyjnej, m.in. poprzez uznawanie RSP za wielorodzinne gospodarstwa rolne”, deklarował wówczas KZRRSP w dokumencie programowym.