Samorządy rolnicze są przeciwne redukcji unijnych wydatków na rolnictwo w najbliższych latach. Krajowa Rada Izb Rolniczych obawia się, że cięcia finansowe nie pozwolą na osiągnięcie celów środowiskowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

Stanowisko polskich izb rolniczych poparła też organizacja zrzeszająca izby i związki rolnicze z całej Europy – Copa-Cogeca. Wyraźnie sprzeciwiła się planowanym cięciom w unijnych wydatkach na rolnictwo.

Sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział, że  związki rolnicze zdecydowanie odrzucają wszelkie propozycje obcięcia wydatków na WPR w przyszłym budżecie UE. Dochody rolników już wynoszą 40% średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20%. Jego zdaniem, cięcia budżetowe zagrażają nie tylko utrzymaniu rodzin rolniczych i znacznej części unijnych obszarów wiejskich, lecz również osiągnięciu celów środowiskowych i społecznych UE.

Organizacje rolnicze i spółdzielcze z całej UE zjednoczyły się publikując apel do prezydenta Francji Emmanuela Macrona o przejęcie odpowiedzialności za zapewnienie odpowiedniego budżetu dla witalnych obszarów wiejskich.

źródło: KRIR, Copa-Cogeca