Mikroorganizmy w rolnictwie były tematem 11. Ogólnopolskiej Konferencji „Grunt to zdrowie” z cyklu „Pożyteczne mikroorganizmy dla nowoczesnego rolnictwa i zdrowia człowieka. Probiotechnologia w dobrych praktykach rolniczych”. Udział w spotkaniu naukowców i praktyków wziął Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich. Dwudniowe spotkanie odbyło się – jak co roku – w Licheniu.

Była to już jedenasta Konferencja w Licheniu Starym. Tym razem klasyczną formułę wykładową zmieniono na bardziej dyskusyjną. Eksperci w kilku panelach zaprezentowali swoje wieloletnie doświadczenia w stosowaniu naturalnych technologii w rolnictwie.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu zapowiada, że część prelegentów z Lichenia przyjedzie też do Opola: – Naukowcy z Poznania i Wrocławia pojawią się również w Opolu, na naszej konferencji organizowanej przez izbę. Przygotują materiały, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy próchnica jest tym czynnikiem, który zatrzymuje wodę w glebie? To pytanie ważne w kontekście przygotowania polskiego rolnictwa na zmiany klimatyczne i coraz mniejsze opady deszczu. Problem w tym, żeby ta woda w ogóle była. Mamy nagłe deszcze nawalne, ale nie ma opadów regularnych, zgodnych z terminologią biologiczną –  wyjaśnia Marek Froelich.

– Preparaty z mikroorganizmami są już zbliżone cenowo do środków grzybobójczych. Można je stosować na wszelkich uprawach. Wielu rolników stosuje to na uprawach warzywnych i również w produkcji zwierzęcej. Są nawet bezpośrednio rozpylane na zwierzęta. Odświeżają obiekt i dezynfekują w trakcie produkcji i działa to także bardzo prozdrowotnie – dodaje prezes Froelich.

Oprócz praktyki rolniczej wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowano o wpływie stanu środowiska na jakość żywności i na nasze zdrowie.