Partnerzy w międzynarodowym projekcie Agropuzzle3 w ramach Erasmus+ spotkali się od 19 do 24 lutego na warsztatach w Opawie. Projekt realizują instytucje badawcze, szkoły i organizacje pozarządowe z Czech, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii i Polski. W projekcie bierze udział również Izba Rolnicza w Opolu.

Przez tydzień uczestnicy poznawali małe gospodarstwa rolnicze, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe oraz potrafią skutecznie promować swoje produkty. „Czesi są z tego znani” – mówi Sławomir Jakoniuk koordynator projektów ze strony polskiej. „Mieliśmy okazję pokazać Hiszpanom i Portugalczykom, jak wygląda rolnictwo w naszym regionie. Teraz pojedziemy do nich”, dodaje. Nie będzie spotkania w Polsce, ponieważ u nas i w Czechach istnieją podobne warunki ekonomiczne i klimatyczne.

„Hiszpanie byli zaskoczeni jakością usług i prowadzeniem gospodarstw” – relacjonuje Sławomir Jakoniuk. Czesi zaimponowali Hiszpanom swoją organizacją i porządkiem w gospodarstwach. Na Półwyspie Iberyjskim nie ma takich dużych gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej bio, czyli hodowlą zwierząt bez dodatków do pasz. Ponadto, gościom z południa Europy podobało się to jak Czesi potrafią robić biznes przy okazji produkcji koziego mleka, które wykorzystywane jest do produkcji mydeł. Podobały się również małe gospodarstwa winiarskie. Dobre wrażenie zrobiła również sama grupa projektowa.

Projekt Agropuzzle3 jest realizowany jako kolejna odsłona projektu, który zaczął się w 2008 roku. Trzonem tej grupy projektowej są Polacy, Czesi i Słowacy. „Dobieramy sobie partnerów, ci którzy się sprawdzają, zostają, inni odchodzą” – wyjaśnia Jakoniuk. W ostatnim czasie udało się zintegrować z Rumunią, koordynator duże nadzieje wiąże również z Portugalią.

Do końca marca będzie składany wniosek do projektu Agropuzzle4

źródło: IR w Opolu