Opolskie rolnictwo czekają duże zmiany w rodzajach dominujących upraw. Rzepak może zostać zastąpiony przez soję. Coraz więcej uprawia się słonecznika, który jest rośliną oleistą – ocenia Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu w rozmowie dla portalu informacyjnego opowiecie.info.

Obecnie olej rzepakowy mocno podrożał. Ukraina, która jest jego czołowym producentem ma ogromne problemy z eksportem żywności.

Okazuje się, że rzepak to wyjątkowo delikatna roślina, łatwo może jej zaszkodzić burza, obfitsze deszcze. Kiedy pojawiła się możliwość upraw nowych roślin oleistych, mniej wymagających, dla wielu rolników w Europie stały się one bardziej opłacalne – czytamy na portalu opowiecie.info.

Prezes IR w Opolu Marek Froelich w wywiadzie wyjaśnia przyczyny spadku areałów upraw rzepaku. – Uprawa rzepaku jest bardzo kosztowna: trzeba go ubezpieczać, do tego jest wymagająca pod względem oprysków i nawozów sztucznych (600 kg saletry na 1 ha – aut.), a ceny nawozów są bardzo wysokie. Widać już tendencję, że niektórzy wycofują się z rzepaku na rzecz soi, która w ogóle nie wymaga nawożenia azotem. Albo na rzecz słonecznika, także rośliny oleistej – przewiduje prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Marek Froelich uważa, że olej rzepakowy będzie drożał, ponieważ jest też używany do produkcji paliwa. Ponadto, rzepak jest sprzedawany zaraz po żniwach dlatego, że wymaga odpowiedniego przechowywania w odpowiednich silosach i suszarniach.

Izba Rolnicza jednocześnie widzie duże szanse na rozwój uprawy soi. To niewymagająca roślina, która sobie radzi przy naszych suszach i wysokich temperaturach. Portal opowiecie.info zauważa, że soja, wyrugowała też buraka cukrowego. Potwierdza to również szef opolskiego samorządu rolniczego.

– Buraki były kontraktowane, a teraz nie widać praktycznie na naszych polach tych plantacji – podkreśla Marek Froelich.

Portal podaje, że przyczyną tego stanu rzeczy jest rosnąca nieopłacalność uprawy buraka na cukier przez rodzimych rolników. Nakład finansowy ponoszony na nawozy sztuczne spowodował, że uprawa stała się nieopłacalna.

źródło: opowiecie.info