O biologizacji rolnictwa rozmawiano w Izbie Rolniczej w Opolu podczas konferencji tematycznej. Rolnicy wysłuchali prelekcji naukowców i praktyków na temat dostępnych metod wzbogacania gleby w oparciu o naturalne preparaty.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich powiedział, że konferencja w izbie była odpowiedzią na drożejące środki ochrony roślin i nawozy. – Teraz musimy postępować w rolnictwie bardzo precyzyjnie i dowiedzieć się, czego nasza gleba najbardziej potrzebuje. Stąd pomysł zorganizowania konferencji – wyjaśnił prezes Froelich. 

Na początku konferencji wystąpił doktor inż. Ryszard Bandurowski, który jest gleboznawcą i praktykiem. Przedstawił on swoją innowacyjną metodę badania gleby pod kątem jej aktywności jonowej. Eksperci zaproszeni na konferencję zwrócili uwagę na niszczące skutki zmian klimatycznych, które powodują przyspieszenie mineralizacji, a ta z kolei prowadzi do ubytków próchnicy w glebie. 

– Należałoby zadbać o uzupełnienie tej próchnicy. Można to robić między innymi preparatami opartymi o węgiel brunatny. Wszystko to w połączeniu z międzyplonami, zaorywaniem słomy z poplonami, ma nam dać uzupełnienie próchnicy w glebie – wyjaśnia prezes IR w Opolu.  

– Musimy mieć na względzie europejski Zielony Ład, który wprowadzi ograniczenie nawożenia i środków ochrony roślin, ciężkiej chemii. Nasza konferencja była próbą zebrania wszystkich osób, zajmujących się preparatami biologicznymi. Te substancje w jakimś stopniu mogą ograniczyć zastosowanie bardziej inwazyjnej chemii, albo mogą być razem z tą chemią stosowane w celu obniżenia dawki środków chemicznych – dodał Prezes Marek Froelich.

W czasie konferencji o praktycznym zastosowaniu stymulatora wzrostu mówił Mariusz Lenart z Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Z kolei o zastosowaniu produktów mikrobiologicznych w uprawach polowych opowiadali przedstawiciele firmy Bio-Gen.

Wśród tematów pojawiła się również uprawa roślin za pomocą analizy soku komórkowego i mikrobiologii w poszczególnych fazach. Ten temat omawiał Adam Bartnowski z Instytutu Rolnictwa Precyzyjnego.