W poniedziałek (07.10) w Izbie Rolniczej w Opolu odbędzie się konferencja poświęcona Afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Będzie to spotkanie przedstawicieli służb i inspekcji zaangażowanych w walkę z rozprzestrzenianiem się tego groźnego wirusa. Początek o godzinie 12:00 w siedzibie IR w Opolu, przy ul. Północnej 2.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich zapowiada, że będzie to początek bliższej współpracy wszystkich zainteresowanych stron, która na celu zwiększenie świadomości społecznej o ASF. Okazuje się bowiem, że ludzka niewiedza prowadzi do powstawania nowych ognisk choroby i powoduje ogromne straty w gospodarstwach.

Program konferencji:

12.10-12.30 Otwarcie konferencji- Marek Froelich Prezes Izby Rolniczej w Opolu

12.30-13.00 System JanoBio– kompleksowe rozwiązanie dla rolników w kontekście projektu Instytutu dezynfekcji i bioasekuracji- lek. wet. Wacław Bortnik

13.00-13.20 ASF w województwie opolskim- profilaktyka i diagnostyka- Agnieszka Wójcik

13.40-14.10 Przedstawienie produktu JanoBio – skuteczność i zastosowanie- Jarosław Konarzewski

14.10-14.45 Prezentacja i omówienie sprzętu do skutecznej bioasekuracji z produktem JanoBio- Jarosław Romanowski

14.45-15.30 Pokaz sprzętu dezynfekującego (bramy, maty, pompy)

Jeszcze przed konferencją zadaliśmy inspekcji weterynaryjnej w Opolu kilka najważniejszych pytań o ASF i jego zagrożenie dla produkcji zwierzęcej i otoczenia człowieka.

IR w Opolu: Czy ASF jest groźne dla człowieka?

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu: Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Należy jednak podkreślić, że ASF powoduje olbrzymie straty ekonomiczne związane z upadkami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby. Wystąpienie ASF w danym regionie skutkuje  drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Jakie są objawy ASF?

Najważniejsze to: nagłe padnięcia świń – ASF w stadzie świń może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami, bez innych objawów towarzyszących; wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała (do 40,5-42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie). Ponadto sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,

Chore zwierzęta cierpią na duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunkę – często z domieszką krwi, wymioty, niedowład zadu, objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do innych chorób,  dlatego w przypadku o podejrzenia  wystąpienia ASF w stadzie, należy zgłosić je lekarzowi  weterynarii opiekującemu się gospodarstwem lub bezpośrednio do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

W gospodarstwach zwykle są również psy. Czy ASF jest groźne dla psów?

Psy mogą być wektorem przenoszenia wirusa ASF, jeśli miały bezpośredni  lub pośredni kontakt  z żywymi lub martwymi dzikami/ świniami, chorymi na ASF.

Jak się przenosi ASF?

Wirus afrykańskiego pomoru świń  rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni  lub pośredni kontakt z chorymi świniami lub dzikami:

  • kontakt z zakażonym materiałem (krew, tkanki, wydzieliny i wydaliny chorych lub padłych zwierząt).
  • przemieszczanie zakażonych świń lub produktów wieprzowych z takich zwierząt
  • skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
  • za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę lub wodę .

Większość przypadków przenoszenia ASF pomiędzy krajami byłą związana z karmieniem świń resztami pożywienia pochodzącymi z międzynarodowych lotnisk lub portów morskich.

Poniedziałkowa konferencja o ASF będzie poprzedzona  spotkaniem Rad powiatowych Izby Rolniczej w Opolu o godzinie 9:30.