Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi intensywną kampanię informacyjną mającą na celu zmniejszenie zagrożenia ASF. W całym kraju odbywają się spotkania, na których wyjaśniane są najczęstsze wątpliwości związane z zagrożeniem. Izby Rolnicze również włączają się do tych działań.

Na naszych stronach przypominamy najważniejsze założenia obowiązującej bioasekuracji. Główny Lekarz Weterynarii opracował program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Przedmiotowy program został wprowadzony w życie na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Program bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018, a następnie zmieniony rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2016 r. Trzeba pamiętać, że tylko ścisłe stosowanie się do przepisów bioasekuracji daje możliwość starania się o odszkodowania.

Wymagania dotyczące bioasekuracji:

1) zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce
lub z wkopanym krawężnikiem;
2) wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni;
3) przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku);
4) prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie;
5) zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
6) utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym;
7) zapewnienie aby:
a) osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach,
b) do budynków, w których są utrzymywane świnie, nie wchodziły osoby postronne,
c) osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Na jednym ze spotkań edukacyjnych dotyczących ASF, w ubiegłym tygodniu, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przypomniał, że przestrzeganie zasad bioasekuracji daje szansę na ochronę stada przed wirusem i ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Ponadto pozwala rolnikom, których hodowle ucierpiały w wyniku choroby, o ubieganie się o odszkodowanie.

− Program bioasekuracji przewiduje uzyskanie odszkodowania za ubite lub zabite świnie przebywające w gospodarstwie oraz możliwość uzyskania rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w tym gospodarstwie do końca okresu obowiązywania Programu w przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymagań w zakresie bioasekuracji, czyli dobrowolnej rezygnacji z utrzymywania świń przez okres obowiązywania Programu − podkreślił Rafał Romanowski.

− Obecnie zakończono działania związane ze składanymi oświadczeniami o niespełnieniu wymagań bioasekruacji i będą wykonywane kontrole spełniania wymagań określonych w Programie − dodał wiceminister.

Podsekretarz stanu w MRiRW przypomniał także o obowiązku, obejmującym teren całego kraju, zgłaszania organom Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia zwłok dzików do pobierania od nich próbek do badań.

źródło: MRIRW