Strona główna Aktualności 20-lecie Izby Rolniczej w Opolu już w czerwcu

20-lecie Izby Rolniczej w Opolu już w czerwcu

1867
0

Izba Rolnicza w Opolu przygotowuje się do obchodów 20-lecia. Uroczystości odbędą się 9 czerwca. O godzinie 09:00 rozpocznie się msza święta w opolskiej katedrze, którą będzie celebrował biskup Andrzej Czaja. Na godzinę 11:00 zaplanowano uroczyste otwarcie obchodów przy nowej siedzibie Izby Rolniczej w Opolu. Po uroczystym otwarciu zostanie zaprezentowany film o historii IR w Opolu.

Zaproszenie na 20-lecie opolskiego samorządu rolniczego wystosowano również do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, który rozpocznie część oficjalną. Następnie przewidziano wystąpienia przedstawicieli władz wojewódzkich, regionalnych i gości z partnerskich izb rolniczych z kilku krajów europejskich. Osoby, które przez 20 lat przyczyniły się do rozwoju rolnictwa na Opolszczyźnie zostaną uhonorowane odznaczeniami rocznicowymi.

W drugiej części uroczystości zaplanowano wykłady związane z aktualnymi problemami rolnictwa. Prelekcję na temat współpracy z IR w Opolu przygotuje rektor Politechniki Opolskiej prof. Dr hab. Marek Tukiendorf. Przedstawi on również plany rozwojowe uczelni dotyczące otwarcia nowych kierunków z sektora produkcji i przetwórstwa żywności. Przewidziano także wykład dr inż. Tomasz Berbeki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na temat sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w Polsce. Kolejny wykład Rafała Bentkowskiego będzie dotyczył nowej ustawy łowieckiej. Jest to krajowy ekspert w dziedzinie szacowania szkód łowieckich. Problematykę uzupełni Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu Wojciech Plewka.

Izba Rolnicza w Opolu przewiduje również wystąpienie przedstawiciela opolskiego OT Agencji Nieruchomości Rolnych na temat nowej ustawy o obrocie ziemią. Jak zapowiada prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja, będzie to okazja do poruszenia najbardziej palących problemów rolnictwa.

W programie obchodów 20. rocznicy powstania samorządu rolniczego znalazły się również występy zespołów folklorystycznych.